Рама: Границата со Косово по принцип на Шенген на пролет

Премиерот на Албанија Еди Рама најави дека границата со Косово по принцип на Шенген ќе биде отворена напролет.

– Она што ќе го направиме е многу едноставно. Презедовме цел Шенгенски систем преведен од почеток до крај. Со многу детали меѓу Министерството за внатрешни работи на Албанија и Министерството за внатрешни работи на Косово за да се гарантираат сите безбедносни параметри и слобода на движење, не доведувајќи во прашање кои било загарантирани стандарди кои ние ги даваме како држава која има корист од либерализација на визен режим, изјави Рама.

Тоа го нагаласи на традиционален прием за акредитирани дипломати во Тирана.

Претходно Рама изјави дека по прнципот на Шенген посакува граници и со Македонија и Грција.

Би можело да ве интересира

Болтон: САД решени да го поддржат продолжувањето на дијалогот меѓу Белград и Србија

Ана Ололовска

Албанка и Турчин уапсени за трговија со човечки органи во Приштина

Рама до Мета: Избори имавме, а 13 октомври е ден како и сите други

Ана Ололовска

Врховниот командант на силите на НАТО за Европа денеска во Косово

Ана Ололовска

Рикер: САД нема да биде судија во внатрешната политика на Албанија

Ана Ололовска

Рикер: Србија и Косово да продолжат со дијалог, САД подготвени да се вклучат

Ана Ололовска