Рама го обвини Мета дека е предводник на опозицијата

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама остро реагираше на ставот на претседателот Илир Мета за анулирање на изградбата на големата обиколнца во Тирана.

Рама напиша на Твитер дека Мета е најсериозен лидер на опозицијата „читајќи го Уставот идентично како неа“ и пополнувајќи листови со „глупости“.

-Вистината е таа дека Илир Мета е најсериозен лидер на опозицијата. Уставот го чита на ист начин како што тоа го прави таа. Владата ја мрази идентично како и опозицијата, а хаосот му се допаѓа исто како и на нив, напиша меѓу другото Рама.

На реакцијата на Рама експресно реагираше Мета, преку својот портпарол Теди Блуши, оценувајќи ја истата како „ниту малку сериозна“.

Тој наведува дека само за првиот сегмент од обиколницата биле предвидени 18 милиони евра, а на тендерот била избрана фантомска компанија.

Портпаролот на претседателот јавно се прашува дали Владата или Државната агенција за патишта побарале, согласно правилата за јавни набавки, конфискација на оваа вредност за сметка на албанската држава, бидејќи се потврди дека договорот бил поврзан со фантомска компанија.

Околу прашањето на изграбата на големата обиколница реагираше и градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, кој обвини дека протестите на жителите од населбата Астир ги организира опозициската Демократска партија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Заев и Мицкоски пристигнаа на лидерската средба, ќе се бара излез за СЈО

Мери Јордановска

Мета побара од Рама и од Баша да се откажат од борбата за власт

А1он

На повидок раскол во обединетата албанска опозиција

Мета: Горд на Харадинај, нема притисок што ќе го скрши државникот и национaлен херој

Рама одби да биде почесен граѓанин на Пешкопеја

Рама: Изборите нема да бидат спречени, ниту пролонгирани