Рама ги кажа трите работи поради кои го бара третиот мандат од граѓаните

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама објави видеозапис каде ги објаснува причините зошто е потребно граѓаните да и го даде третиот мандат на неговата Социјалистичка партија.

Рама вели дека Албанија мора да оди до „зацртната точка за да не се врати назад, затоа и треба трет мандат“.

При тоа тоа наведе три причини за ова, а тоа се конечно да се елиминира Ковид-19 од животот на Албанците, да ги врати во нивните домови сите оние кои ги изгубија во катастрофалниот земјотрес од 26 ноември 2019 година и да ја направи правдата неприкосновена.

-Албанија дефинитивно мора да оди до точка за да не се врати назад, а за да отиде до таа точка и треба трет мандат. Во третиот мандат има многу работи кои треба да се заокружат. Потребен ни е третиот мандат, конечно да го отстраниме невидливиот непријател од нашите животи, да ги вратиме дома сите семејства погодени од земјотресот, да се зајакне правдата и да стане непобедлива, вели Рама.

Социјалистичката партија на парламентарните избори, на 25 април, настапува самостојно но во кандидатските листи има претставници на партиите на малцинските заедници, меѓу кои и Васил Стерјовски од Македонска алијанса за европска интеграција. Тој е на листата за Изборна единица Корча, каде го доби и првиот пратенички мандат.

Партијата настапува под мотото „Албанија наша иднина“- нема време за одмор и е на 12 место на гласачкото ливче.

Би можело да ве интересира

Нова пратка од вакцините на „Фајзер“ пристигнува во Албанија, во земјата досега вакцинирани 260.000 луѓе

Жарко Настоски

Европол: Албанија е средиште на трговијата со марихуана, пратките најчесто одат со брод кон Италија

Жарко Настоски

Во Драч запленети 140 килограми кокаин скриен во контејнер за банани

Шведската амбасадорка Хастад: Феноменот на купување и продавање гласови во Албанија е загрижувачки

Ана Ололовска

Мета ги повика контролорите да продолжат со работа, а Рама и Балуку да седнат и да најадат решение

Ана Ололовска

Албанија: Останува полицискиот час и другите анти-ковид мерки

Ана Ололовска