Рама е избран за потпретседател на Социјалистичката интернационала, претседател стана Санчез

Од:

Премиерот на Албанија, воедно и претседател на Социјалистичката партија, Еди Рама е избран за потпретседател на Социјалистичката интернационала.

Информаицјата ја соопшти генералниот секретар на Социјалистичката партија, Дамиан Ѓикнури.

– На 26-от конгрес на Социјалистичката интернационала за претседател беше избран премиерот на Шпанија, Педро Санчез, кој доби позитивни оценки и целосна поддршка од Социјалистичката партија на Албанија како дел од големото семејство на социјалисти и прогресисти во светот. За потпретседател е избран нашиот лидер Еди Рама, изјави Ѓикнури.

Конгресот на Социјалистичката интернационала се одржува во Мадрид, Шпанија, од 25 до 27 ноември, во организација на шпанската социјалистичка работничка партија, ПСОЕ.

Социјалистичката партија на Албанија е дел од Социјалистичката интернационала од 1999 година. Ова е втор мандат на Рама како потпретседател, по првиот мандат што го доби во 2013 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ИНСТАТ: Над 7,5 милиони странски туристи ја посетиле Албанија минатата година

Ана Ололовска

Давид Ј. Костеланчик ќе биде новиот американски амбасадор во Албанија

А1он

Бериша: Државата има само едно решение – револуција

Ана Ололовска

Состојбата во Албанија по поројните дождови без проблеми, почнува повлекувањето на водата

А1он

Поради лошото време во Албанија привремено прекината наставата во 56 училишта

А1он

Уапсени четворица Албанци во Италија, се обиделе да шверцуваат тон кокаин во долниот дел од брод

Ана Ололовска