Рама: Албанија со изненадувачки богата туристичка сезона

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама изрази големо задоволство од резултатите во областа на туризмот, наведувајќи дека само во првото полугодие од годинава во економијата се слеале над милијарда долари од туризмот.

dobivaj vesti na viber

На средба со туристички работници во пристанишниот град Драч направи кус биланс од туристичката сезона оценувајќи ги резултатите како изненадувачки.

– Имавме изненадувачка сезона како во однос на бројка на туристи, така и на приходи. Што се однесува до економијата, само во првите шест месеци надминавме една милијарда долари приход од туризмот, што е двојно повеќе од минатата година, изјави Рама.

До август, пак, додаде тој, во земјата пристигнале 5,6 милиони туристи, 1,3 милиони повеќе отколку во 2021 година.

Според него и Тирана годинава бележи зголемување на бројот на туристи.

-Тоа се гледа не само од хотелите кои беа полни, туку и бројот на куќи и станови изнајмени преку агенции, рече Рама.

Шефот на албанската Влада најави дека подготвителните работи за следната сезона започнале, со амбиција за повеќе и подобро.

Би можело да ве интересира

Италијански обвинител: Албанската мафија е меѓу трите најопасни во Европа

А1он

Албанија на британскиот список „безбедни земји“, барателите на азил побрзо ќе бидат депортирани

А1он

Албанија ја одбележа 78-годишнината од ослободувањето

А1он

Хакерите објавија броеви и разговори од WhatsApp на над 500 илјади албански граѓани

Блинкен и честиташе на Албанија 110-годишнината од независноста и 100 години дипломатски односи

А1он

Албанија одбележува 110 години независност

А1он