Рама: Албанија беше Северна Кореја во Европа, најизолирана од комунистичките земји

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за француски медиум се задржал на отворањето на преговорите за членство на Албанија во Европската унија, оценувајќи при тоа дека „тоа е суштински чекор за Албанија, која долго време била под комунистички режим“.

Според него Албанија била најизолирана од комунистичките земји, немала билатерални односи и размени дури и со земјите од Истокот кои некогаш припаѓале на комунистичкиот блок.

Додал дека Албанија била Северна Кореја во Европа и дека отворањето на преговорите е темелна промена за неговата земја.

-До сега не познававме правна држава, држава направена исклучиво за граѓанинот, каде судијата е судија, а власта е правилно поделена. Ова е разликата. Освен тоа, Албанија беше најизолирана од комунистичките земји. Немавме никакви односи и размени дури и со земјите од Истокот кои некогаш припаѓаа на комунистичкиот блок. Ние бевме Северна Кореја во Европа. Ова е многу длабока фундаментална промена, изјавил Рама, пренесува АБЦ њуз.

Преговорите на Албанија за членство во ЕУ беа отворени на 18 јули годинава.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Рама од Скопје: Границата помеѓу Косово и Србија е вон контрола, да се зголеми бројот на силите на НАТО

Орце Костов

Рама: За ЕУ би било „самоубиство“ доколку ги исклучи земјите од Западен Балкан од евроинтеграцискиот процес

Рама: Русија го злоупотреби правото на вето во случајот со Косово

Рама: Заканите по стабилноста во Северна Македонија и Црна Гора се опасни и неприфатливи

Рама: Се надевам Курти не заборавил дека му се отвора врата на било кој да ти дојде дома

Орце Костов

Рама утре доаѓа во Македонија, во Скопје ќе има затворени улици и посебен сообраќаен режим

Горан Наумовски