Радман најави укинување на американските визи за Хрватите

Од:

САД треба да ги укинат визите за Хрватите до крајот на годинава, а двете држави ќе потпишат договор за избегнувње двојно оданочување, изјави во Минхен хрватскиот министер за надворешни работи и европски прашања Гордан Грлиќ Радман.

Хрватска, Романија, Бугарија и Кипар се единствените членки на ЕУ на кои САД се уште не им ги укинале визите.

Полска беше исклучена од визниот режим кон крајот на минатата година.

Радман се состана со американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Минхен и по средбата истакна дека и визите и двојното оданочување треба да бидат решени до крајот на годината.

Ние ги исполнивме сите (услови) и ова е актуелно прашање. Тоа е во интерес и на хрватските и на американските бизнисмени, истакна Грлиќ Радман пред новинарите.

Би можело да ве интересира

Американски генерал пренесува искуства од борбата со вирусот во Јужна Кореја

А1он

Њујорк го тресе епидемија, градоначалникот и гувернерот бараат итна помош од Вашингтон

А1он

„Тагешпигел“: САД пресретнале заштитни маски наменети за Германија

А1он

ВИДЕО: Зголемена продажбата на огнено оружје во САД во време на пандемијата

А1он

За две недели во САД околу 10 милиони луѓе останале без работа

Ана Ололовска

Пентагон купува 100.000 кеси за телата на умрените нод коронавирусот

Ана Ололовска