Радев предупредува за ризик од светска војна

Од:

Ризикот војната да ескалира како паневропска, па дури и глобална е реален. Има политичари кои се подготвени на таков опасен чекор – да ја загрозат иднината на Бугарија во интерес на нивните себични цели, нагласи денеска претседателот на Бугарија Румен Радев во обраќањето по повод Први мај.

dobivaj vesti na viber

Шефот на бугарската државата повика да не се дозволи „да се шират воените страсти во државата, да не толерираме политички шарлатани да ги поттикнуваат за своја употреба“.

Тој посочи дека денешните социјални бенефиции не се добиваат бесплатно, туку се добиени со волја и труд на неколку генерации.

„Војната е најголемиот непријател на трудот. Уништувањето го брише создавањето. Она што е градено со векови исчезнува за неколку секунди. Оваа година го славиме празникот додека во срцето на Европа одекнуваат експлозии… Бугарија веќе трпи индиректни штети од оваа војна во енергетиката и економијата. Зголемувањето на цените тоне се повеќе Бугари под прагот на сиромаштија. Ризикот војната да ескалира како паневропска, па дури и глобална е реален. Нашите домови, нашите деца, нашата татковина и природата можат да станат жртви на оваа ескалација“, предупреди Радев.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Радев денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата бугарска влада

Радев: Парламентарни избори во Бугарија пред 15 септември не се целисходни

А1он

Радев и Петков му потврдиле на Макрон дека го прифаќаат предлогот кој попладнево пристигна во Скопје

Орце Костов

Радев: Европските лидери пред една година сфатија дека проблемот во Македонија се човековите права на нашите сонародници

Орце Костов

Радев: Францускиот предлог содржи многу од бугарските барања, ама можеше да биде поуспешен

Катерина Павлова-Николовска

Билатералниот протокол со Македонија не е доволна гаранција за нашите интереси, рече Радев

Орце Костов