Радев најави дека по Нова година ќе го врачи мандатот за формирање на влада

Од:

Претседателот на Бугарија, Румен Радев најави дека по Нова година ќе и го предаде вториот мандат за формирање влада на втората по големина партија во Народното собрание – „Продолжуваме со промената”, јави дописникот на МИА од Софија.

Радев вчера учествуваше на традиционалниот ритуал на палење свеќите на Фестивалот на светлината – Ханука, што се одржа во Централната софиска синагога во Софија. Тој беше придружуван од неговата сопруга Десислава.

По повод празникот Ханука, во синагогата имало стотина бугарски Евреи. Втората свеќа од ритуалниот свеќник ја запали градоначалничката на Софија Јорданка Фандакова. На прославата присуствуваа и бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков и претставници на дипломатскиот кор во Софија.

Радев се заблагодари на организацијата Шалом на бугарските Евреи, како и на Централниот израелски духовен совет, што може заедно да го споделат овој голем празник, што носи духовна светлина за сите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бугарија забрани влез на автомобили со руски регистарски таблички

Русија за протерувањето на свештениците од Бугарија: Провокација по евроатлантските насоки за која ќе има одговор

Дрон со експлозив пронајден на брегот на бугарско одморалиште

Радев: Уставните измени се европски, а не бугарски барања

ВИДЕО: Најмалку седум жртви во полавите во Грција, Турција и во Бугарија

Катерина Ѓуровски

Габриел: Скопје треба да ги исполни обврските што ги презеде

Предраг Петровиќ