Радев категоричен: Бугарија нема да ги признае резултатите од референдумите што Русија ги спроведува

Од:

Одлуките на рускиот претседател Владимир Путин за делумна мобилизација ќе го ескалира конфликтот и е безбедносна закана со тешко предвидливи последици. Ова го изјави претседателот Румен Радев, јави репортерот на БГНЕС.

dobivaj vesti na viber

Шефот на државата нагласи дека е неприфатливо повторно да се игра на нуклеарната карта три децении по завршувањето на Студената војна. Според него, колку и да изгледа апсурдна оваа закана, не може да се игнорира.

Радев беше категоричен дека Бугарија нема да ги признае резултатите од референдумите што Русија ги спроведува на заземените украински територии. „Референдумите во борбена зона, каде гранати паѓаат покрај гласачките кутии, се правен апсурд и Бугарија нема да ги признае.

Заедно со ескалацијата на конфликтот, растат и ризиците за нашиот регион, Европа и светот.

„Иако во моментов нема директна воена закана за безбедноста на земјата, овие ризици се проценуваат и се преземаат мерки за нивно минимизирање. Бугарија работи напорно да ја гарантира својата безбедност преку зајакнување на националниот одбранбен капацитет и исполнување на обврските во системот за колективна безбедност на НАТО“, рече Радев.

Тој посочи дека ризиците од војната во Украина не се ограничени само на воената безбедност.

Би можело да ве интересира

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Ана Ололовска

Кирил Петков: Нема да коалицираме со ГЕРБ и ДПС

Ана Ололовска

Паралелно пребројување на 100 отсто: ГЕРБ победи на парламентарните избори во Бугарија

Ана Ололовска

„Алфа Рисрч“: Седум партии во следниот бугарски парламент

Ана Ололовска

Социолози: Излезноста на гласачите во Бугарија е помала за 3 до 5 отсто во споредба со ноември 2021 година

Ана Ололовска

Според излезните анкети, ГЕРБ-СДС победува на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Ана Ололовска