Радев: Борисов се сокри од претседателските избори во Бугарија под тогата на ректорот Герџиков

Од:

Пред пет години Бојко Борисов се криеше под здолништето на Цецка Цачева, а сега се крие под тогата на ректорот на софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“, ја искоментира денеска бугарскиот претседател, Румен Радев, номинацијата на ректорот проф. Анастас Герџиков за претседателски кандидат и се уште непотврдената поддршка од ГЕРБ.

dobivaj vesti na viber

Радев ги коментираше вестите за влегување на проф. Герџиков во изборната трка за време на неговата посета на Специјализираната болница за рехабилитација на деца „Света Софија“, која доби донација од добротворната хуманитарна иницијатива „Бугарски Божиќ“ – апарат од најновата генерација на роботика – помошна локомоторна терапија.

Апаратот „Локомат“ нуди повеќе можности за рехабилитација на пациентите, дури и во посериозна состојба, благодарение на модерните технологии за движење, преку повратни информации.

Би можело да ве интересира

Бугарскиот историчар Гоцев: Скопските Македонци се исплашија дека Европа ќе ја препознае бугарштината во Македонија

Орце Костов

Русија протера 14 бугарски дипломати

Катерина Павлова-Николовска

Донев: Почнува план за финансиска стабилизација на „Булгаргаз”

А1он

Преодниот премиер на Бугарија создаде специјален штаб за справување со енергетската ситуација, утре ќе биде првиот состанок на преодната влада

Централната изборна комисија на Бугарија до 17 август ќе прави регистрација за предвремените парламентарни избори

Теодора Генчовска останува во преодната влада назначена од претседателот на Бугарија Румен Радев