Радев: Ако биде вратен вториот мандат за формирање влада, ќе повикам на партиски консултации

Од:

Бугарскиот претседател Румен Радев по враќањето од Црна Гора најави дека во следните денови ќе го врачи вториот мандат за состав на нова влада, а вториот мандат ќе и го предаде на ГЕРБ-СДС.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Радев, Бугарија очигледно е во политичка криза и се влошува.Според него, секоја политичка партија која има амбиција за јавна поддршка мора јасно да каже какво решение нуди. Брзото и неплодно исцрпување на процедурата за формирање влада пред крајот на јули ги завршува активностите на владата и на Народното собрание, објасни Румен Радев, излезот од кризата, каков е нивниот став кон коалициите и кои приоритети и програми , па дури потоа ќе го предаде третиот мандат за формирање нова бугарска влада. Радев коментира дека најдобро е предвремените избори да се одржат во октомври.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Радев денеска го распушти бугарскиот Парламент, новите избори на 2 април

Радев: Испраќањето воена помош за Украина може да предизвика глобален конфликт

Радев: Следен вршител на должноста премиер ќе биде Галаб Донев

Румен Радев го врачи вториот мандат за формирање бугарска влада на „Продолжуваме со промената“

А1он

Радев најави дека по Нова година ќе го врачи мандатот за формирање на влада

Горан Наумовски

Јанев се изјасни за формирање коалициска влада во Бугарија

А1он