Пуповац: Не се двоумевме околу поддршката за Пленковиќ

Од:

Претседателот на Самостојната демократска српска партија (СДСС) во Хрватска, Милорад Пуповац, изјави дека партијата не се двоумела да го поддржи хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, како и дека продолжиле разговорите со него за нивните позиции во новата хрватска Влада.

За весникот „Политика“ Пуповац кажа дека е договорено министер да биде некој што ќе го предложи СДСС, односно претставник на српската заедница, кој ќе ги застапува интересите на Србите и другите малцинства.

Тој соопшти дека не е исклучена ниту позицијата вицепремиер.

-Немаме никој на таа позиција долго време, од 2011 година, кога Слободан Узелац ја напушти функцијата заменик премиер, рече Пуповац.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силно невреме на границата меѓу Србија и Хрватска, Србите го биеја градот со 800 ракети

Жарко Настоски

Трагедија во Хрватска: Мало дете пронајдено мртво во заклучен автомобил

Жарко Настоски

ВИДЕО: Снимен моментот на земјотресот кај Шибеник

Ана Ололовска

Силен земјотрес од 4,7 го погоди Шибеник

Ана Ололовска

Јутарњи лист: Французите од Хрватска бараат аванс од 150 милини евра за авионите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Невереме и поплави во Хрватска

Катерина Павлова-Николовска