Пукотници врз косовската полиција на границата со Србија

Од:

Косовската полиција е нападната денеска на пладне со огнено оружје, додека пуштала патролен чамец во езерото Газивода (Ујман) на границата со Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Според полициското соопштение, имало околу десет истрели од огнено оружје, при што нема повредени полицајци или други лица.

– Пукотниците беа една по друга, дојдоа од другата страна на езерото и куршумите паднаа во близина на полицискиот чамец, се вели во соопштението на единицата на Полициската станица за надзор на границата.

Веднаш по инцидентот, на местото на настанот пристигнала Единицата за брза интервенција на граничната полиција, а моментно продолжува надзорот на терернот и истрагата за случајот.

– Косовската полиција останува посветена на пружањето безбедност за граѓаните и на борбата против криминалот, посебно во сузбивањето на нелегалната трговија во таа област, се вели во соопштението.

Нападите врз полицијата во северно Косово, во близина на границата со Србија, зачестија во последните неколку месеци.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Читаку: Не ширете страв и паника – нема да има војна во Косово

Ана Ололовска

Петковиќ: Изјавите на Курти дека ЗСО никогаш нема да се формира поттикнуваат на војна

Ана Ололовска

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова под сомнение за шпионажа

Горан Наумовски

Свечља: Белград ги поддржува српските криминални групи во Косово

Ескобар: Заедницата на српските општини треба да се примени и за тоа мора да се разговара

Шпанија за Косово: Едноставно ние не можеме тоа да го прифатиме

Предраг Петровиќ