(ВИДЕО) Српската полиција упадна во мигрантски камп во Хоргош: Запленето оружје, околу 600 приведени

Од:

Полицијата и жандармеријата во Полициската управа на Кикинда приведоа повеќе лица за кои се сомничи дека имаат поврзаност со ноќешната вооружена престрелка во Хоргош, но и со нелегалниот шверц на мигранти, а оваа акција ќе продолжи и во наредниот период, соопшти српското Министерство за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

Припадниците на МВР, ударните оперативни групи од Кикинда и Суботица, како и на овие полициски управи, заедно со жандармеријата, веднаш по пријавата дека мигранти се движат по улицата и пукаат меѓу себе во реонот на Хоргош, почнаа со детално пребарување на теренот и на лице место затекнаа шест мигранти, меѓу кои еден на возраст од околу 20 години со две прострелни рани во градниот кош.

По известувањето дека мигрантите пукаат меѓусебно во реонот на Хоргош, полицијата го пребарала теренот и привела повеќе од 100 лица. Потрагата на теренот во која учествуваат специјални сили, хеликоптери и беспилотни летала се уште е во тек.

-Сите граѓани се исплашени и нервозни. Ова ни се случува постојано од 2015 година и веќе седум години живееме во страв, изјави за N1 Олга Стојановиќ од Хоргош.

„На неколку улици се слушаше пукање. Секоја минута слушавме пукотници на друга улица, а потоа дојде жандармеријата. Цела ноќ беа на теренот. Сега ситуацијата е мирна. Се чувствуваме безбедно кога тие се таму“ кажа Стојановиќ.

Таа додаде дека инцидентите се чести, бидејќи во близина има место каде унгарските безбедносни сили ги враќаат во Србија илегалните мигранти што ги фаќаат на територијата на таа земја.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Курти „воведе некои негови Срби“ во Владата на Косово за да ги реализираат големоалбанските цели

А1он

Хил: Се надеваме дека Србија ќе разбере дека ова е поинаква Русија и ќе воведе санкции кон Москва

Ана Ололовска

Лајчак: Почетокот на пролетта 2023 можен краен рок за постигнување договор меѓу Косово и Србија

Ана Ололовска

Вучиќ: Во отсуство на осуда од ЕУ поради назначувањето на Рашиќ, никој од Србија нема да биде на Самитот во Тирана

Ана Ололовска

Брнабиќ: Срамна реакција на ЕУ, Србија нема да учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана

Ана Ололовска

Ескобар: ЗСО ќе биде формирана, тоа е обврска за Србија, Косово и ЕУ

Ана Ололовска