Птица го принуди да слета авионот во кој се возеше турскиот министер за одбрана

Од:

Авион со кој се превезувал турскиот министер за одбрана и други високи воени претставници денеска принудно слета откако удри во птица.

Авион на турското воено воздухопловство ги превезуваше министерот за одбрана Хулуси Акар, началникот на ГШ Јашар Гулер и командантот на копнените сили Умит Дундар, кои се враќаа во Анкара по посетата на воената база Газиантеп, недалеку од границата со Сирија.

Авионот удрил во птицата непосредно по полетувањето, што го принудило пилотот да изврши принудно слетување на аеродромот во блиската воена база недалеку од градот Адана.

При принудното слетување никој не е повреден, а авионот претрпел мала штета.

Би можело да ве интересира

Градоначалникот на Истанбул во посета на Атина

Ана Ололовска

Германецот Кунц пред промоција во нов селектор на Турција

А1он

Директорот на Фронтекс во посета на бугарско-турската граница

А1он

Двајца турски војници загинаа во нападите во Сирија и Ирак

Ѓунеш веќе не е селектор на Турција

А1он

Во Турција од почетокот на годината задржани речиси 100 илјади мигранти