Првите проблеми во истрагата за полскиот автобус: Тахографот е уништен, брзината не можеше да се прочита

Од:

Во несреќата бил уништен тахографот на полскиот автобус, а откако овластениот техничар се обидел да ги извлече податоците од него, тие не можеле да се читаат.

dobivaj vesti na viber

Директорот на Општата болница во Вараждин, Дамир Пољак, одржаа прес-конференција на која накратко информираше за состојбата на повредените патници од Полска кои се лекувале во Вараждин.

– Како што знаете, во несреќата загинаа 12 лица. Синоќа повредените ги посетија нивниот министер за здравство и полскиот заменик министер за надворешни работи. Во разговорот со сите нив тие го изразија своето задоволство од постапувањето со нашите итните служби и од помошта што ја добија. Вчера во текот на денот примивме 11 пациенти, во вечерните часови четворица пациенти беа во добра здравствена состојба, беа отпуштени и се надевам дека безбедно пристигнаа во Полска. На одделението за интензивна нега имаме четворица пациенти, од кои двајца се критични. Еден пациент е префрлен од одделението на одделот за траума, рече Пољак.

Би можело да ве интересира

Случај „Беса транс“: Причините за несреќата се знаат, сега Бугарија бара роднините да кажат зошто загинатите патувале со автобусот

Горан Наумовски

Бугарската главна обвинителка бара од македонските колеги уште распити на преживеани и роднини за автобуската несреќа

Горан Наумовски

По несреќата во Бугарија, полицијата го казни сопственикот и корисникот на автобусот

Истрагата утврди: Возачот изгубил контрола над автобусот од Полска

Црн епилог: Четворица загинати и осумина повредени во сообраќајката во Бугарија

Горан Наумовски

Во превртениот полски автобусот имало 3 свештеници и 6 калуѓерки

Горан Наумовски