Први случаи на заразени со мајмунски сипаници во Бугарија

Од:

Министерството за здравство на Бугарија денеска потврди за први случаи на лица заразени со мајмунски сипаници во таа држава.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за двајца мажи кои во изминатите две недели биле во Шпанија и Велика Британија. Засега не е познато дека имале контакт со заразени лица.

Минатиот месец, водечки советник на Светската здравствена организација рече дека епидемијата на мајмуни сипаници надвор од Африка веројатно се проширила преку сексуалната активност помеѓу мажи за време на забави во Шпанија и во Белгија.Сипаниците се пренесуваат преку близок кожен или сексуален контакт.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бугарија побара продолжување на рокот за американските танкери со ЛНГ гас

Радев: Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција има сериозна регионална и геополитичка димензија

Ана Ололовска

Пациентот од Кичево нема мајмунски сипаници

Ана Ололовска

Бугарија започнува кампања во соседните земји за да привлече туристи

А1он

Во Грција потврдени вкупно 48 случаи на мајмунски сипаници

А1он

Мигрантот хоспитализиран на Инфективно е негативен на мајмунски сипаници

Маја Илиевска-Пачемска