Првата група мигранти во БиХ сместена во воени шатори во кампот Липа

Од:

Повеќе од 200 мигранти и бегалци, кои немаа засолниште на локалитетот Липа кај Бихаќ, сместени се во шатори на вооружените сили на Босна и Херцеговина.

Службата за странци потврди дека забрзано работи да се утврди вкупниот број луѓе што се наоѓаат во она што останало од прифатниот камп.

Најавено е дека прашањето за снабдување со електрична енергија и вода за пиење ќе биде решено денеска или најдоцна утре, додека волонтерите на Црвениот крст од градот Бихаќ и Унско-Санскиот кантот работат од утрово да постават голем шатор каде ќе се дистрибуира храна.

Како што пренесуваат локалните медиуми, сместувањето на мигранти и бегалци во подготвените шатори на вооружените сили на Босна и Херцеговина ќе ги создаде сите предуслови за почеток на градежните работи во Прифатниот камп „Липа“, што ќе зависи и од временските услови.

Би можело да ве интересира

АстраЗенека може да ја тужи Босна откако министерка изјави дека вакцината е за сиромашни

Жарко Настоски

БиХ од април преминува на Турски тек

Ана Ололовска

Вучиќ во Сараево ги предаде вакцините „АстраЗенека“ кои Србија и ги донира на БиХ

Ана Ололовска

Вучиќ утре во Сараево носи вакцини на „АстраЗенека“

Жарко Настоски

БиХ го прославува Денот на независноста

Ана Ололовска

Во Тузла инспекција ја тргна плочката со името на Балашевиќ од мост, граѓаните ја вратија

Жарко Настоски