Прва заедничка воена вежба во Босна, поддржана од НАТО

Од:

Мировните сили на ЕУ во Босна (ЕУФОР) и локалната армија и полиција учествуваат во прва заедничка вежба во Босна, поддржана од НАТО.

Вежбата, наречена „Брз одговор 2017“ вклучува сценарио на евакуација на повредени со воен хеликоптер при полициска рација против терористи, кои држат заложници на аеродромот во Сараево, пружање помош на населението при големи поплави, протести и друго.

– Ова беше реална вежба и можност да демонстрираме дека имаме способност, сила и решителност да одговориме брзо и ефикасно на секоја безбедносна закана, изјави босанскиот министер за одбрана Драган Мектиќ.

Петдневната вежба, во која учествуваат 600 членови на ЕУФОР и 400 британски и НАТО војници, вклучува и надгледување големи региони во Босна.

Би можело да ве интересира

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска

Шведски министер: Го почитуваме договорот со Турција за НАТО, религијата не е дел од него

Ана Ололовска

Ердоган: „Зелено светло“ за влезот на Финска во НАТО, но не и за Шведска

Горан Наумовски

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Уште една земја од НАТО не сака да испрати авиони во Украина

А1он

Ердоган: Турција би можела да го поддржи влезот на Финска во НАТО

Ана Ололовска