Прв случај на коронавирус во српската Влада

Од:

Државниот секретар на српското Министерство за заштита на животната средина Бранислав Блажиќ е заразен со коронавирус.

Министерот Горан Триван за српските медиуми потврдил дека Блажиќ е сместен на Инфективната клиника во Белград.

„Се лечи на Инфективната клиника, во стабилна состојба е“, рекол Триван.

Блажиќ е од Кикинда, градот кој е еден од жариштата на епидемијата на коронавирусот во Србија.

Како што пренесуваат медиумите, сите од Министерството за заштита на животната средина кои биле во контакт со него се пратени во изолација, а министерот Горан Триван само телефонски контактирал со Блажиќ и сите останати со кои државниот секретар контактирал лично.

 

Би можело да ве интересира

Курц: Нема слободни патувања се додека не се открие вакцина

А1он

Нови 62 заразени и петмина починати од Ковид-19 во Грција

А1он

Пентагон испраќа 1.100 воени лекари во Њујорк

А1он

Преку апликација на мобилните телефони на Кипар ќе се следат контактите на заразените со Ковид-19

А1он

Прв смртен случај од Ковид-19 во Етиопија

А1он

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

А1он