Протестите во паркот Гези биле планирани пред шест месеци, тврди турски министер

Од:

Турскиот министер за евроинтеграции Егемен Багаш изјави денеска дека протестите во истанбулскиот парк Гези биле планирани пред шест месеци.

– Всушност протестите се обид да се изврши смена на режимот во Турција. Тие беа планирани пред шест месеци, истакна Багаш за една турска приватна телевизија.

Убеден дека зад протестите се крие „игра“ против турската држава, тој нагласи дека „тие се случуваат во најуспешниот период на Турција“.

Истовремено, министерот Багаш изрази надеж дека бројот на учесниците на денешниот митинг на владејачката Партија на правдата и развојот, кој ќе се одржи на истанбулскиот плоштад Казличешме, ќе достигне еден милион лица.

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

Leave a Comment

twenty − 1 =