Протест пред владата на Црна Гора, СДП бара смена на Абазовиќ

Од:

Пред зградата на црногорската влада денеска се одржа протест против потпишувањето на Темелниот договор со Српската православна црква (СПЦ), од кој социјалдемократите побараа од Демократската партија на социјалистите (ДПС) и Социјалдемократската партија (СДП), која е дел од актуелната влада, да покрене процедура за смена на владата на премиерот Дритан Абазовиќ.

dobivaj vesti na viber

Протестот беше свикан од невладината организација „Ловќенска гарда 1990“ поради работната верзија на Темелниот договор со СПЦ, а повикот за отповикување на владата на Абазовиќ до ДПС и СДП го испрати портпаролот на Социјалдемократите, Никола Зиројевиќ.

Протестот се одржа во момент кога премиерот Абазовиќ е во прва официјална посета на Белград, каде имаше средби со највисоките српски претставници, а денеска и со патријархот Порфириј.

Следниот протест е закажан за понеделник, а граѓаните ги повикаа и партиите да се приклучат.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Откриен идентитетот на извршителот на масакрот во Цетиње

Ана Ололовска

Абазовиќ за масовното убиство во Цетиње: Трагедија каква Црна Гора не памети

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најголемиот масакр во поновата историја на Црна Гора, неофицијално 11 жртви, меѓу нив и деца

Ана Ололовска

Руски дипломат е прогласен за непожелна личност во Црна Гора

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пожарот кај Бар под контрола, луѓето и куќите се безбедни

А1он

Момче од Црна Гора за 15 дена подметнало 10 пожари