Протест пред РИК во Белград поради изборна измама

Од:

Претставниците на коалицијата „Мораме“, која ја сочинуваат „Да не го давиме Белград“, граѓанската платформа „Акција“ и Еколошкото востание на Александар Јовановиќ Чута, вечерва со протест пред седиштето на Републичката изборна комисија (РИК) во Белград најавија дека „ќе го бранат секој глас“, јави дописникот на МИА од Белград.

Тие ја блокираа улицата пред седиштето на РИК во центарот на Белград, која треба подоцна вечерва, како што е најавено, по одржување на две седници, да организира прес-конференција за изборните резултати.

Претставникот на Еколошкото востание Александар Јовановиќ Чута изјави дека инсистираат на „јавно пребројување на гласовите на места каде што имало нерегуларности“.

Тој изјави дека врз основа на извештајот на РИК, ќе види дали коалицијата „Мораме“ ќе влеземе во коалиција со „Ајде луѓе“ и Обединети за победа на Србија.

Кандидатот за претседател на коалицијата „Мораме“, Билјана Стојковиќ порача дека ќе остане на улица и „ќе се бори за секој глас“.

Радомир Лазовиќ, претставник на движењето „Да не го давиме Белград“, ги повика сите политички организации „кои не се дел од режимот“ да се приклучат на протестот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

Ана Ололовска

ВИДЕО: Протест пред Владата против францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарија

А1он

Јоксимовиќ: Поради невоведување санкции кон Русија, Србија нема да го отвори Кластерот 3

А1он

„Доста е, не се согласувам да се носат срамни одлуки “ – Александра Теменугова од ИКС повика на протест во 19 часот пред Влада

Орце Костов

Жиофре: ЕУ не и поставува нови пречки на Србија, процесот на европска интеграција е јасен

Ана Ололовска

Лајчак: Србија и Косово усвоија Патоказ за спроведување на енергетски договор

Ана Ололовска