Протест на пензионерите во Атина: Мораме да реагираме, бидејќи живееме во сè полоши услови

Од:

Враќање на 13 пензија, реални зголемувања на пензиите, намалување на даноците на основните производи, се дел од барањата на грчките пензионери кои денеска излегоа на протест во цнтарот на Атина, јави дописничката на МИА.

dobivaj vesti na viber

Од пред грчкиот Парламент, пензионерите се упатија кон премиерската палата каде што нивни претставници предвидено беше да се сретнат со претставници на Владата.

Пензионерите со кои поразговара дописничката на МИА од Атина, велат дека со сегашните пензии тешко издржуваат до крајот на месецот и бараат мерки за поддршка од Владата.

-Гладуваме, затоа сме тука. Како поранешен возач на автобус имам поминато над 9.000 километри и сега немам пари за билет, вели еден од пензионерите.

Пензионерката Афродити пак, која работела во грчките пошти, вели дека се измамени од Владата и премиерот Мицотакис со најавите за зголемување на пензиите, бидејќи според нив, покачувањата не се вистински.

-Мора да пратиме силна порака д Владата. Овде сме, присутни сме и бараме веднаш да бидат исплатени сите пензии, да има вистински зголемувања, да се врати 13 пензија, но и сите кратења. Мораме да реагираме, бидејќи живееме во сè полоши услови, вели за МИА пензионерката. ср/зш/

Би можело да ве интересира

Се збратимија Атина и Њујорк, ќе ја зајакнат соработката во повеќе области

А1он

Министерката Џачка во посета на Атина за прашањето за морската граница

А1он

Во Романија од 1 јануари ќе се зголемат сите пензии за 12,5 проценти

А1он

Мирно и масовно во Атина одбележана 49-годишнината од студентскиот бунт против хунтата

Над 5.500 полицајци ќе бидат ангажирани за безбедноста во Атина на годишнината од студентскиот бунт против хунтата

А1он

За 55 минути од аеродромот во Атина ќе се стигнува до пристаништето Пиреас, од денеска поврзани со директна метро линија

А1он