Протест на бегалци и мигранти на грчкиот остров Самос

Од:

Група баратели на азил, сместени во центарот за регистрација и идентификација на Самос, денеска одржаа мирен протест и побараа да си заминат од островот.

Според локалните медиуми, по собирот пред прифатниот центар, бегалците и мигрантите протестирале низ градот и извикувале „Слобода“.

Мирен протест имало и во текот на вчерашниот ден од оние мигранти и бегалци кои биле сместени во делот што изгоре во инцидентите и пожарот во понеделникот.

Според официјалните податоци од грчката Влада, заклучно со вчера, на островот Самос во прифатниот центар наменет за 648 лица, престојуваат 5.968 бегалци и мигранти.

Би можело да ве интересира

Градоначалникот на источен Самос подготвен да поднесе оставка ако грчката влада не отстапи од планот за бегалците и мигрантите

Пронајдени 33 мигранти во струмичкото село Свидовица

Ана Ололовска

Здружението на новинари од Грција го осудува полициското насилство врз претставниците на медиумите

Ана Ололовска

Половина милион баратели на азил во ЕУ во првите 9 месеци од 2019 година

Ана Ололовска

СИРИЗА: Владата ги претвора островите во затвори за барателите на азил

Министерството за цивилна заштита на Грција побара за 15 дена да се испразнат нелегално окупираните објекти