Протест на бегалци и мигранти на грчкиот остров Самос

Од:

Група баратели на азил, сместени во центарот за регистрација и идентификација на Самос, денеска одржаа мирен протест и побараа да си заминат од островот.

Според локалните медиуми, по собирот пред прифатниот центар, бегалците и мигрантите протестирале низ градот и извикувале „Слобода“.

Мирен протест имало и во текот на вчерашниот ден од оние мигранти и бегалци кои биле сместени во делот што изгоре во инцидентите и пожарот во понеделникот.

Според официјалните податоци од грчката Влада, заклучно со вчера, на островот Самос во прифатниот центар наменет за 648 лица, престојуваат 5.968 бегалци и мигранти.

Би можело да ве интересира

Локалните власти во северна Грција загрижени дека Ковид-19 ќе се прошири кај нив од Македонија

А1он

Негативни тестовите на српските туристи на грчкиот остров Евија

Ана Ололовска

Пожар во предградие на Атина, превентивно евакуирано СОС детското село

Ана Ололовска

ВИДЕО: Повредени шест полицајци и уапсени девет лица во вчерашните протести во Атина

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент го усвои законот за собири, инциденти пред законодавниот дом

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нереди во Атина, демонстранти ја нападнаа полицијата со молотови коктели

Горјан Грнчаровски