„Промените продоложуваат“ и „Демократска Бугарија“ изразија подготвеност да формираат малцинска влада

Од:

Две од партиите во новиот бугарски Парламент: „Промените продолжуваат“ и „Демократска Бугарија“, доколку од претседателот Румен Радев го добијат вториот мандат, изразија подготвеност заедно да работат на формирањето малцинска влада со јасна визија, стратегија, план, изјавија на брифинг во Народното собрание копретседавачот на „Промените продолжуваат“, Кирил Петков, и копретседателот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов.

dobivaj vesti na viber

-Мандатарот на вториот мандат – „Промените продолжуваат “, за првпат почнува со вистински напор да се пронајде некоја формула на надеж, за да има некакво владеење што Бугарија ќе ја придвижи напред, коментира Христо Иванов.

Петков наведе кои се предлог законите, кои според нив, треба да бидат решени, а ги определи како приоритети на бугарскиот народ. Услов е тие да бидат прифатени, без резерва од останатите партии во 48. Народно собрание на Бугарија. Петков, пред се, посочи на повлекувањето на измените во Изборниот законик поврзани со враќањето на хартиеното ливче за гласање во Бугарија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Донев: Бугарската Влада е подготвена за одмазднички мерки кон Холандија и Австрија за вето за Шенген

А1он

Јохансон: Бугарија, Романија и Хрватска целосно ги исполнуваат сите барања за влез во Шенген

А1он

ГЕРБ го предложи за премиер познатиот бугарски неврохирург Николај Габровски

А1он

Бугарија ќе и обезбеди на Украина лесно оружје и муниција

А1он

Во бугарското МНР почнаа штрајк со барање за зголемување на платите

Ана Ололовска

Во Софија протест против враќањето на хартиеното гласачко ливче во Бугарија

Ана Ололовска