„Продолжуваме со промената“ денеска почнуваат консултации со „Демократска Бугарија“, БСП и независните пратеници во бугарскиот парламент

Од:

Националниот совет на бугарската политичка партија Продолжуваме со промените соопшти дека денеска почнува преговори со актуелните партнери од владејачката коалиција во Бугарија.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, се очекува политичките преговори да се водат врз основа на јасна програма и заложби. Во преговорите во име на Продолжуваме со промената ќе учествуваат Кирил Петков, Асен Василев, Никола Минчев и Андреј Ѓуров. Доколку се договорат, ќе предложат влада и акциски план во форма на јавна покана до сите пратеници во Националното собрание, со цел да се формира мнозинство од 121 пратеник.

Андреј Ѓуров, лидерот на парламентарната група на таа партија рече дека неговата партија мора да направи се што е можно за да формира влада, имајќи ја предвид желбата на мнозинството бугарски граѓани во сегашната ситуација, која нема да биде одговорна за напуштање на земјата без целосна влада. Денеска е втор ден од започнатите политички консултации со претседателот на Бугарија Румен Радев.

„Има таков народ“ одржаа средба со Радев, а кога си заминаа рекоа дека ќе поддржат експертска влада и ги советуваа Кирил Петков и Асен Василев да си поднесат оставки од идните функции во новата влада, како што тоа го направи Слави Трифонов и да ја гледаат партијата. Станислав Балабанов изјави дека претседателот на Бугарија Румен Радев ќе одлучи дали да го предаде третиот мандат на „Има таков народ“. По нив дојде од „Демократска Бугарија“, кои изразија желба да го реализираат првиот мандат да и биде врачен на најголемата партија во Народното собрание „Продолжуваме со промената“.

Христо Иванов од Демократска Бугарија изјави дека консултациите се антикризни мерка, колку што целта на Уставот е да се избере влада, а не да доведе до предвремени избори во Бугарија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Повредени од несреќата со српски автобус во Бугарија ќе бидат префрлени до границата со Србија, возачот на автобусот останува во притвор

Христов: Интерконекторот со Грција ќе стартува од 1 октомври

Возачот на српскиот автобус кој се преврте во Бугарија останува во притвор

Катерина Павлова-Николовска

Меџидиев: Нема опасност по животот на децата повредени во несреќата со српскиот автобус на автопатот „Тракија“

А1он

По несреќата во Бугарија, полицијата го казни сопственикот и корисникот на автобусот

Дерменџиев: Има зголемен мигрантски интерес кон Бугарија

Ана Ололовска