Продолжува судењето на Младиќ, без него

Од:

По двонеделната пауза продолжува судењето на Ратко Младиќ, обвинет за геноцид и други злосторства во БиХ. Меѓутоа тој не се појави на судењето.

Според информациите, Младиќ останал да појадува, наместо на време да се упати од притворот кон судот.

Судењето продолжува со сведочењето на Грге Стојиќ, единствен преживеан од злосторството на 2. ноември 1992-та година кога биле стрелани седум луѓе недалеку од селото Шкрљевита.

Би можело да ве интересира

Во Хаг почна првото судење за злосторствата на ОВК

Ана Ололовска

Попладнево ќе биде изречена правосилна пресуда за Ратко Младиќ

Ана Ололовска

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против Ратко Младиќ

Ана Ололовска

Хашкиот обвинител Брамерц очекува на Младиќ да му биде потврден доживотниот затвор

Жарко Настоски

САД се против истрагата на Судот во Хаг за злосторства над Палестинците

Карим Кан е новиот главен обвинител на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

Катерина Павлова-Николовска

Leave a Comment

seven + 18 =