Продолжува штрајкот на контролорите за летање на аеродромот во Тирана

Од:

Меѓународниот аеродром во Тирана е бликиран втор ден за летови, поради штрајкот на контролорите за летање на компанијата „АлбКонтрол“.

Откако Обвинителството во Тирана отвори истрага за ситуацијата создадена вчера на аеродромот, полиција повикала на разговор 24 лица.

-Од синоќа повикани во полиција се 24 контролори, кои беа испрашувани околу ситуацијата. Обвинителството не може да ги обвини за злоупотреба на службената должност. Злоупотребата на службената должност е дело на администрацијата, во овој случај кој знае кое е образложението на Обвинителството. АлбКонтрол е независен од државата, не гледам никаква јавна функција на која е поведено ова обвинение, изјави за медумите адвокатот на контролорите, Резарт Ктупи.

Бидејќи се уште нема решение за ситуацијата создадена на аеродромот, ТИА на својата официјална веб-страница објави дека и за денеска се откажани сите летови.

Поради штрајкот, од синоќа аеродромот, како стратешки објект од национелен интерес, го обезбедуваат воената и специјалната полициска единица.

Контролорите меѓу другото бараат да им се врати износот на месечна плата од 4.400 долари, колку што земале до крајот на 2019 наместо актуелната 2.490 долари, која е намалена поради намалениот обем на работа.

Министерката за инфраструктура Белинда Балуку, овој чин го нарече државен удар, а, пак, премиерот Еди Рама за поттикнување ги обвини претседателот Илир Мета и Сали Бериша.

Би можело да ве интересира

Нова пратка од вакцините на „Фајзер“ пристигнува во Албанија, во земјата досега вакцинирани 260.000 луѓе

Жарко Настоски

Европол: Албанија е средиште на трговијата со марихуана, пратките најчесто одат со брод кон Италија

Жарко Настоски

Во Драч запленети 140 килограми кокаин скриен во контејнер за банани

Шведската амбасадорка Хастад: Феноменот на купување и продавање гласови во Албанија е загрижувачки

Ана Ололовска

Мета ги повика контролорите да продолжат со работа, а Рама и Балуку да седнат и да најадат решение

Ана Ололовска

Албанија: Останува полицискиот час и другите анти-ковид мерки

Ана Ололовска