Продолжува потрагата по пилотот на грчкиот воен авион што се урна вчера

Од:

Потрагата по пилотот на авионот Ф-4 фантом на грчката воена морнарица што вчера се урна во Јонското море, траеше во текот на ноќта, а продолжува и денеска, објави грчката државна телевизија „ЕРТ“.

Несреќата се случи вчера наутро, од засега непознати причини, а животот го загуби 29-годишниот копилот, чие тело беше пронајдено вчера.

Во потрагата по 31-годишниот пилот, според „ЕРТ“, во текот на ноќта учествувале еден авион Ц-130, хеликоптери Супер пума и С-70, како и пловни средства на грчката крајбрежна служба.

Авионот полетал во 10.15 часот од градот Андравида во северозападниот дел на Пелопонез, а се урнал 15 минути подоцна, 25 наутички милји јужно од аеродромот за време на едукативен лет.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Земјотрес од 5,1 степен во Грција

Спречен терористички напад врз Евреи во Атина

Горан Наумовски

Мицотакис: Грција оди на избори во мај

Орце Костов

Судот во Лерин ги одби тужбите за забрана на Центарот за македонски јазик во Грција

Катерина Павлова-Николовска

Се тресе Грција

Грците на улица поради железничката несреќа: „Убијци“, „Нема да заборавиме“

Ана Ололовска