Продолжи изрекувањето на пресудите во Хашкиот суд

Од:

Во Хашкот трибунал за воени злосторства попладнево продолжи читањето на пресудите на групата босански Хрвати обвинети за воени злосторства, откако Судот претходно ја прекина работата поради самоубиството на генералот Слободан Праљак.

Судијата Кармел Аџијус изјави дека осудениците имаат право на јавно читање на пресудата и дека тој е принуден да продолжи со рочиштето и покрај самоубиството на генералот Праљак, поранешен началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана.

Судот ја потврди пресудата од 20 години затвор на Праљак, на што тој изјави дека „не е воен злосторник“ и дека ја презира правдата на Трибуналот, по што испи течност од мало шишенце за кое рече дека содржи отров. Набргу потоа, хрватските медиуми јавија дека Праљак починал во болница.

Би можело да ве интересира

ЕЦБ: Бугарија и Хрватска имаат уште работа пред да станат дел од еврозоната

А1он

ВИДЕО: Поранешен босански министер правел пена-забава на река, истрага поради пуштање хемикалии

Ана Ололовска

ЕЦБ: Бугарија и Хрватска треба да направат повеќе пред да го воведат еврото

Ана Ололовска

Весељи: Битката во Хаг ќе биде триумфална

Ана Ололовска

Пуповац: Не се двоумевме околу поддршката за Пленковиќ

Ана Ололовска

Во Хрватска од денеска построги мерки поради зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска