Приведени две лица по напад со боја и летоци врз канцелариите на грчки весник

Од:

Група од околу 25-30 лица попладнево се собрале пред канцелариите на грчкиот весник „Димократиа“ во Атина и со спреј на ѕидовите напишале навредливи слогани против новинарите и фрлиле летоци, по што полицијата привела две лица, објавија грчките медиуми.

Инцидентот го осудија како од грчката Влада, така и од опозициската СИРИЗА.

Заменик-министер под премиерот и портпарол на грчката Влада, Стелиос Пецас изјави дека тие кои на мета го ставија весникот, „додадоа уште едена алка во синџирот напади врз демократијата“.

– Остро ги осудуваме ваквите фашистички напади кои се насочени кон слободата на изразување, вели Пецас.

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас на неговиот Твитер профил напиша дека нападот врз весникот е апсолутно за осудување.

Портпаролот на опозициската СИРИЗА, Алексис Харицис рече дека нападот ја навредува слободата на изразување.

Би можело да ве интересира

Уапсени и казнети тројца Грци- одбиле да им се направи рапид тест при влез во Грција

Ана Ололовска

Варвициотис за вакцините за Западен Балкан: Важно е успесите на ЕУ да ги споделиме со пријателите и соседите

Ана Ололовска

Акција за спасување на 24 бегалци и мигранти на Лезбос, еден загинат

Ана Ололовска

Грчка влада: Сертификатот за вакцинација нема да биде наметнат за патување – целта е да се намали бирократијата

Жарко Настоски

Невремето Леандрос „затвори“ училишта во неколку делови на Грција

Ана Ололовска

Грчката претседателка ја прими втората доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска