Приштински весник измисли текст за Ердоган

Од:

Приштинскиот весник „Бота Сот“ измисли текст во кој турскиот премиер Реџеп Ердоган, наводно, го поддржал правото на Албанците на самоопределување и формирање на поголема држава и обезбедува воена помош од Турција во остварувањето на таа цел, рече амбасадорот на Турција во Србија Али Риза Чолак.

Тој остроо ги негираше наводите и рече дека тоа свесен обид да се нарушат добрите односи меѓу Србија и Турција.

„Не знам од каде дојде приказната, но таа е комплетна измислица.

– Прво изјавата беше објавена и на веб-сајтот на Косово, а подоцна и тие самите се извинија за тоа“, изјави Чолак.

Приштинска „Бота Сот“ напиша дека Ердоган за време на неговата неодамнешна посета на Приштина рече дека „Албанците имаат право на самоопределување и формирање на поголема земја и дека Турција, доколку е потребно, ќе даде и воена помош за албанските браќа да се постигнат овие цели“.

Би можело да ве интересира

Во Косово може да се влезе само со потврда за три вакцини или две вакцини и ПЦР тест

А1он

Вонредна седница на косовското Собрание поради најавеното поскапување на струјата

А1он

Додик: Ердоган разбира

А1он

Вучиќ се сретна со Ердоган во Анкара

А1он

Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени 29 патници од Косово

А1он

Мицотакис: Имаме подготвено рестриктивни мерки доколку Турција се врати на агресивното однесување кон Грција и Кипар

Ана Ололовска

Leave a Comment

18 + 16 =