Превентивно затворено училиштето во кое учат децата на заразената од коронавирусот во Атина

Од:

Приватното средно училиште во кое учат децата на 40-годишната жена од Атина, заразена со коронавирусот, денеска е превентивно затворено, јави дописничката на МИА од Атина.

Од „Колеџ Атина“, соопштуваат дека по наредба на министерката за образование и по препорака на Националната организација за јавно здравје, училишните единици за средно образование, како и градинката денеска ќе бидат затворени, од превентивни причини.

Грчките медиуми објавија дека со 40-годишната, на патувањето во Италија, каде што и се заразила со вирусот, била и нејзината ќерка, која веднаш по враќањето во Атина, заминала на екскурзија во Лондон.

Би можело да ве интересира

Словенија повторно се задолжува за да и помогне на економијата погодена од епидемијата

Ана Ололовска

Останете обединети, ова не е време за политика, порача американската амбасадорка во Тирана

Ана Ололовска

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките за ограничено движење, епидемијата сè уште во фаза на влошување

Ана Ололовска

Абе прогласи вонредна состојба во Токио и шест други области во земјата

Ана Ололовска

Кина не пријави ниту еден смртен случај во изминатите 24 часа

Ана Ололовска

Светиот оган регуларно ќе пристигне во Грција за Велигден, но на скромна церемонија

Ана Ололовска