Претставник на ЕУ: Србија во Прага треба да објасни зошто не воведува санкции против Русија

Од:

Се очекува Србија на првиот состанок на европската политичка заедница во Прага да им објасни на лидерите на Европска Унија и на другите земји зошто не воведува санкции за Русија иако преговара за членство во ЕУ, изјави неименуван висок претставник на Европска комисија, јави Бета.

dobivaj vesti na viber

Тој истакна дека не е планирана посебна дискусија за ставовите на Србија за воведување на санкциите против Русија, но потенцира оти некои земји-членки на ЕУ му придаваат значење, „иако Белград нема да биде ставен на обвинителна клупа на состанокот“.

Изворот од Брисел повтори дека ставот на Унијата е дека Европската политичка заедница нема и не може да биде замена за процесот на проширување на ЕУ, бидејќи тоа е сосема поинаква процедура.

Според неговото објаснување, практично сите земји од ЕУ воведоа санкции кон Русија, но има земји што тоа не го направија со целост. Поголемиот број земји-членки бараат сите членки на ЕУ да воведат санкции кон Русија, вклучително и земјите кои преговараат членство во ЕУ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Во отсуство на осуда од ЕУ поради назначувањето на Рашиќ, никој од Србија нема да биде на Самитот во Тирана

Ана Ололовска

Брнабиќ: Срамна реакција на ЕУ, Србија нема да учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана

Ана Ололовска

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска

Ескобар: ЗСО ќе биде формирана, тоа е обврска за Србија, Косово и ЕУ

Ана Ололовска

ЕУ постигна начелен договор – руската нафта по 60 долари за барел

Ана Ололовска

Вулин избран за директор на БИА

Ана Ололовска