Претседателските избори во Словенија закажани за 23 октомври

Од:

Претседателските избори во Словенија на кои ќе се избира наследникот на Борут Пахор, ќе се одржат на 23 октомври, соопшти денеска претседателката на Парламентот, Уршка Клакочар Жупанчич.

dobivaj vesti na viber

Изборните рокови почнуваат на 22 август кога е можно поднесување кандидатури, по што започнува и официјалната изборна кампања. Во случај да има потреба од втор круг, тој треба да се одржи во рок од три седмици по првиот изборен круг, со тоа што во него ќе се гласа за еден од двајцата кандидати со добиени најмногу гласови. Новоизбраниот претседател треба да положи заклетва во парламентот на 23 декември, ден по истекот на вториот петгодишен мандат на актуелниот претседател Борут Пахор.

Годинешните претседателски избори во Словенија се седми по ред од 1992 година.

Два последователни претседателски мандати успеаја да освојат првиот претседател Милан Кучан и тоа уште воп првиот круг во 1992 и 1997 година, како и Борут Пахор кој во вториот круг најпрвин ги победи Данило Тирк, а потоа и Марјан Шарец.

Покрај Данило Тирк кој беше претседател од 2007 до 2012 година, само еден претседателски мандат имаше одработи и упокоениот Јанез Дрновшек кој се кандидираше за претседател во 2002 година по неколкугодишно вршење на премиерската функција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он

Во Словенија почнува кампањата за претседателските избори

А1он

Во Словенија падна снег

Катерина Павлова-Николовска

Словенија нарача 5.000 до 10.000 дози „паксловид“

А1он

Словенија ѝ подари на Украина 35 пешадиски борбени возила наследени од Југославија

А1он

Словенечката опозиција незадоволна од работата на Владата во првите 100 дена

А1он