Претседателски и нови парламентарни избори во Бугарија на 14 ноември

Од:

Претседателот на Бугарија Румен Радев најави дека ќе го распушти 46. Народно собрание што е можно поскоро во согласност со процедурата и Уставот. Претседателските и предвремените парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 14 ноември.

Според Радев, изборите во формат „2 во 1“ ќе заштедат државни трошоци и време на гласачите.

Тој не коментираше дали ќе направи промени во привремената влада во Бугарија, како што тоа му го овозможува Уставот на земјата.

Радев рече дека е жесток поддржувач на надпартискиот договор и ќе смета на поддршката од сите угледни бугарски граѓани.

Тој смета дека оваа изборна кампања во Бугарија ќе биде уште еден водич за бугарските гласачи за тоа кои партии и политичари работат за иднината и кои ги бранат корупциските шеми.

Радев рече дека поддржува поединци, а не партии и дека не овластува никого да зборува во негово име.

Би можело да ве интересира

МНР ги отфрла тврдењата за наводно оштетување на спомен обележје на бугарски војници кај Кавадарци

А1он

Радев: Почитувањето на правата на Бугарите во Македонија е предворјето за влез во ЕУ

Бугарската Влада го одобри Меморандумот помеѓу Македонија, Бугарија и Албанија за Коридорот 8

А1он

Софија: Уништувањето на бугарските воени гробишта во Македонија не е европска вредност

А1он

Пожар во Оддел за ковид во болницата во бугарскиот град Русе

Ана Ололовска

Рекордни 24 претседателски кандидати за изборите во Бугарија на 14 ноември

Ана Ололовска