Претседателот на Либија во посета на Атина, Дендиас утре на средба со Чавушоглу во Анкара

Од:

Претседателот на преодниот претседателски совет на Либија Мохамед Јунус ал-Менфи денеска е во посета на Атина и ќе оствари средби со грчката претседателка Катерина Сакеларопулу и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина.

Ова е втора средба на ал-Менфи и Мицотакис во период од една седмица, по посета на грчкиот премиер на Триполи минатиот вторник.

Паралелно, иако беше најавена и закажана за денеска средбата на шефовите на грчката и турската дипломатија Никос Дендиас и Мевлут Чавушоглу во Анкара, сепак ќе се одржи утре.

Причината за презакажаното патување на Дендиас, веројатно е поради денешниот вонреден состанок на министрите за надворешни работи и одбрана на НАТО.

Би можело да ве интересира

Во Пефкохори, плажите се отворени, но празни, а маските се задолжителни

Мери Јордановска

Правила, протоколи, услови и мерки за патување и престој во Грција

Ана Ололовска

Брнабиќ на средбата со Мицотакис го истакнала значењето на брзата пруга Белград-С. Македонија

Ана Ололовска

Брнабиќ: Србија и Грција ќе потпишат договор за укинување на роамингот

Ана Ололовска

Теохарис ќе го презентира планот за отворање на туризмот во Грција

Ана Ололовска

Во Грција во петок се укинува шестмесечниот карантин

Жарко Настоски