Претседателот на хрватскиот Сабор: 17 земји се пријавија да ги обучуваат украинските војници, не сме само ние

Од:

Претседателот на хрватскиот Сабор, Гордан Јандроковиќ Њонјо, изјави дека околу 17 земји веќе се пријавиле за учество во Мисијата на Европската унија за помош во Украина и обука на украинските војници (ЕУМАМ), најавувајќи дека за тоа ќе разговараат парламентарците на среда.

„Ние не сме единствената земја. Веќе се појавија 16 или 17 земји. Затоа, не ја дезинформирајте јавноста“, рече Јандроковиќ за време на слободните говори спротивставувајќи се на идејата дека учеството на Хрватска во таа мисија ја загрозува безбедноста на земјата и претставува директно учество во војната меѓу Русија и Украина.

„Очигледно не сите мислат дека на Украина треба да и се помогне“

Јандроковиќ најави дека во среда во Собранието ќе се расправа за учеството на хрватската армија во европската мисија за обука на украински војници.

„Ќе биде многу интересно бидејќи гледаме дека тоа не е само правно, туку и политичко прашање. Очигледно не сите мислат дека треба да и се помогне на Украина,“, рече претседателот на Собранието.

 

Би можело да ве интересира

Експлозија во магацин кај Дубровник, едно лице загина

А1он

Песков: Американските ракети со долг дострел дополнително ќе го ескалираат конфликтот

А1он

Руски функционер: Бахмут е оперативно опколен

А1он

Украина: Наместо тенкови ни требаат дронови

А1он

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он