Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел в петок во посета на БиХ

Од:

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел в петок ќе ја посети Босна и Херцеговина, соопшти министерката за надворешни работи на БиХ, Бисера Турковиќ.

dobivaj vesti na viber

Се очекува теми на разговор да бидат голем број отворени прашања, меѓу кои најактуелните се поврзани со изборниот процес во БиХ.

Се претпоставува дека една од темите ќе биде и изнаоѓање средства за претстојните општи избори во БиХ во износ од 12,5 милиони конвертибилни марки (6,4 милиони евра), доколку Министерскиот совет на БиХ не донесе соодветни одлуки пред доаѓањето на Мишел во БиХ. Сараевските медиуми објавуваат дека една од темите на средбите што Мишел ќе ги има при посетата на БиХ би можела да биде продолжување на преговорите за измените на Изборниот закон, по одржувањето на општите избори закажани за октомври.

Доаѓањето на претседателот на Европскиот совет е втора посета на Сараево на еден од највисоките претставници на ЕУ во последните два месеци. Во март БиХ ја посети европскиот комесар за заедничка надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Рекордна инфлација од 14,4 отсто во Босна и Херцеговина

Ана Ололовска

Шести економски форум на БиХ, главен фокус на целите за одржлив развој

Ана Ололовска

Уставниот суд на БиХ ги поништи одлуките на Парламентот на РС за пренесување на надлежностите на ниво на ентитети

А1он

Протест на вработените во државните институции на БиХ, со барање за поголема плата и колективен договор

Ана Ололовска

Нехамер: Босна и Херцеговина уште годинава може да добие кандидатски статус за членство во ЕУ

Ана Ололовска

Џаферовиќ: Побарав од ЕУ да и додели кандидатски статус на БиХ

А1он