Пресуда за Готовина и Маркач

Од:

Денеска во Хашкиот трибунал треба да започне изрекувањето на правосилната пресуда за хрватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач.

Тие се обвинети за прогон, депортација, нечовечко постапување, убиства, кражби на јавни и приватни имоти, уништување на српски градови и села за време и по „Олуја“.

Според првостепената постапка пред судот во Хаг, на 15-ти април 2011-та година, Готовина е осуден на 24 години затвор, Маркач на 18, а останатиот член на „хрватската тројка“, генералот Иван Чермак е ослободен од обвинението.

Судењето за „Олуја“ започна на 11. март 2008-ма година за воените злосторства од август 1995-та година.

Би можело да ве интересира

Во Хрватски Конзум може да се плаќа со криптовалути

Убиена продавачка во хрватски Лидл

А1он

Луѓето повторно излегоа на улиците во Загреб на протест против ковид-потврдите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем протест во Загреб против ковид потврдите

Катерина Павлова-Николовска

Заврши пописот во Хрватска

ВИДЕО: Силен дожд ги поплави улиците на Хвар

Ана Ололовска

Leave a Comment

8 + twelve =