Премиерот Заев утре ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во Софија

Од:

Премиерот Зоран Заев утре ќе престојува во Софија, каде ќе учествува на Самитот за Западен Балкан, што се организира во рамки на Берлинскиот процес со кој копретседаваат Северна Македонија и Бугарија, потврдија од Владата.

На Самитот ќе учествуваат лидерите на земјите од Западниот Балкан, шефови на држави или влади на членките на ЕУ, меѓу кои и бугарскиот премиер Бојко Борисов и германската канцеларка Ангела Меркел, како иницијатор на Берлинскиот процес, високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји.

Предвидено е земјите од Западен Балкан на Самитот да усвојат Акциски план за Заеднички регионален пазар.

Би можело да ве интересира

Земјите од Западен Балкан тешко да влезат во ЕУ, пишува германски ФАЦ

Жарко Настоски

Чадеж: Единствениот пазар на Западен Балкан е важен за Србија, велат бизнисмените од земјата

Жарко Настоски

Клуге: Западен Балкан ќе добиe вакцини рамномерно, како што ги добива Србија

Жарко Настоски

ЕУ одобри 70 милиони евра за вакцини за Западен Балкан

Катерина Павлова-Николовска

Филипче: Претпоставуваме дека првите количини на ковид-вакцината од Бугарија ќе пристигнат во јануари

Искра Манојлоска

(ВИДЕО) Заев: Не е во ред некој да оди во затвор за половина грам канабис

Искра Манојлоска