Премиерот Рама со протест дочекан во Лондон

Од:

Албаскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета.

Според албанските медуми членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон, поддржани од албански граѓани кои живеат и работат во британската метропола, прво се собрале пред хотелот каде престојува Рама а потоа и пред салата каде се одржува средба на која учествувал премиерот.

Во моментот кога премиерот Рама излегол од автомобилот, еден од учесниците извикал „измамник”, на што Рама реагирал со иронична насмевка.

Учесниците извикувале „Рама оди си“ а носеле и плакати на кои го пишува истото.

Претседателот на огранокот на ПД за Лондон, Наим Хасани во обраќањето на протестот рекол дека Рама треба да си замине од функцијата бидејќи „ги украл изборите и го заробил правосудството“.

Премиерот Рама денеска и утре престојува во Лондон каде учествува на Форумот Фајненшал Тајмс-инвестиции во Западен Балкан.

Би можело да ве интересира

Круемади: Претседателот Мета предупреди на земјотрес ама го нарекоа луд

Татјана Ташкова

Заев: Со Албанија и Хрватска си подадовме рака пред 16 години, посилни и помоќни сме заедно

Албанската полиција откри 27 мигранти од Ирак

Во Валона блокирани 2,1 тони пилешко месо од Полска поради салмонела

Мајо: Италија ги поддржува Скопје и Тирана на европскиот пат

Рама: До средината на следната година повеќето жители погодени од земјотресот ќе влезат во нови домови