Премиерите на Албанија и Црна Гора се во посета на Украина на покана на украинскиот претседател

Од:

Премиерот на Албанија Еди Рама и премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ денеска се во посета на Киев на покана на украинскиот претседател Володимир Зеленски, јави црногорската новинска агенција Мина.

dobivaj vesti na viber

Абазовиќ синоќа заедно со Рама замина за Киев.

„За Киев, по покана на претседателот Зеленски“, напиша Рама на својата Фејсбук страница пред летот со Абазовиќ.

Абазовиќ пред неколку дена ја прифати поканата на Зеленски и рече дека ќе се заложи за идејата за заедничка посета на Киев на премиерите од Западен Балкан.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон и Зеленски телефонски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

А1он

Зеленски разреши шефови на три регионални ограноци на СБУ

Ана Ололовска

Рама: Албанија беше Северна Кореја во Европа, најизолирана од комунистичките земји

А1он

(ВИДЕО) Зеленски: Европската унија не смее да биде супермаркет за богатите Руси

Катерина Павлова-Николовска

Зеленски: Разговарав со Папата

Ана Ололовска

Бериша: Единствената цел на опозицијата е соборување на Еди Рама

А1он