Преговорите за имеплементација на спогодбата меѓу Белград и Приштина завршија без договор

Од:

Повеќечасовните преговори меѓу премиерите на Србија и Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи со посредство на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, завршија синоќа во Брисел без конечен договор околу планот за имплементација на Спогодбата за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.

По средбата Тачи пред новинарите кусо изјави дека двете страни „ги приближиле ставовите, но не се договориле“.

Тој најави дека следниве денови ќе продолжат разговорите по работни групи, а дека неговата следна средба со Дачиќ е закажана за 8 јули во Брисел.

По средбата ниту еден член на српската делегација не им се обрати на новинарите. Според белградскиот весник „Вечерње новости“, српскиот вице-премиер и министер за одбрана Александар Вучиќ, кој исто така присуствуваше на средбата, инсистирал Србија да добие датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ во текот на октомври.

Би можело да ве интересира

Нема да има кабинетска настава во Србија, учениците ќе носат маски и ќе има повеќе модели на образовниот систем

А1он

Децата во Србија ќе одат на училиште со скратени часови

Курти побара помош од надвор: На Косово му претстои хуманитарна катастрофа

Горјан Грнчаровски

Во Србија формирана Обединета опозиција

А1он

Во Белград со денови огромни редици за тестирање за Ковид-19

А1он

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

Leave a Comment

2 × two =