Предвремени избори во Бугарија најдоцна до мај

Од:

По неочекуваната оставка на бугарската влада, претседателот Росен Плевнелиев ќе распише предвремени избори до средината на мај.

„Парламентот најверојатно ќе биде распуштен до крајот на следната недела“, изјави Плевнелиев, а пренесува Франс прес.

Завчера од страна на бугарскиот парламент беше прифатена оставката на Владата на чело со премиерот Бојко Борисов.

Би можело да ве интересира

Новиот Бугарскиот парламент на првата седница ќе бара отчет од Борисов

Жарко Настоски

Консултациите за состав на новата бугарска влада почнуваат в понеделник

Борисов поднесе оставка пред новоизбраните пратеници

ГЕРБ ќе го предложи Даниел Митов за нов бугарски премиер

Жарко Настоски

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

Жарко Настоски

Борисов нема да ја предводи новата бугарска влада

Жарко Настоски

Leave a Comment

ten + 7 =