Пратеникот Алиу набљудувач на парламентарните избори во Албанија

Од:

Пратеникот Имер Алиу, од име на Групата на европски народни партии, е назначен за член на ад хок Комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа која ќе ги набљудува парламентарните избори во Албанија од 21 до 24 јуни 2013 година.

Комисијата која е составена од 20 членови, ќе ги набљудува изборите заедно со набљудувачите на Парламентарното собрание на ОБСЕ и ОДИХР. Пред денот на гласањето, членовите на Комисијата ќе имаат средби со лидерите на главните политички партии и коалиции, претседателот на Централната изборна комисија, со претставниците на граѓанското општество и медиумите, како и со претставниците на меѓународната заедница во Албанија. На денот на гласањето, на 23 јуни 2013 година пратеникот Имер Алиу ќе биде распореден во реонот на Тирана.

– Имајќи предвид дека набљудувањето на изборите е важен елемент за утврдување на демократскиот капацитет на една држава, Парламентарното собрание на Советот на Европа очекува Албанија да ги исполни стандардите на Советот на Европа и со тоа да ја потврди својата целосна посветеност на демократијата, владеењето на правото и почитувањето на човековите права, се наведува во соопштението од Собранието на Република Македонија.

Би можело да ве интересира

Во Албанија највисока бројки на новозаразени, но и на оздравени во едно деноноќие

А1он

ВИДЕО: Скопјанец тешко повреден во сообраќајка кај Ксамил

А1он

47-годишен професор на Универзитетот во Тирана почина од Ковид-19

А1он

На граничните премини во Албанија годинава одземени непријавени 1,1 милион евра

А1он

Во Албанија голем број новозаразени од Ковид-19, опозицијата обвинува за епидемилошка катастрофа

А1он

Албанската опозиција: Поволната бизнис клима во Северна Македонија ги привлече албанските инвестиции

А1он

Leave a Comment

twenty + seventeen =