Пратеничка од владејачката косовска партија осудена на три години затвор

Од:

Пратеничката во републичкото Собрание на Косово, од редовите на владејачката партија Движење самоопределување (ЛВВ), Јетмире Вренези е осудена денеска на три години затвор и парична казна од 2.000 евра, поради незаконита одлука која ја донела во 2019 година, како раководителка на секторот за урбанизам во општина Призрен, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Истата казна Основниот суд во Призрен му ја изрече и на поранешниот раководител на оптшинскиот градежен инспекорат, Ислам Тачи, додека четворица други обвинети се ослободени во недостиг на докази.

Вренези и Тачи, според образложението на судот се прогласени виновни по обвинението за залоупотреба на службената должност и надминување на надлежностите, со тоа што донеле противравна одлука за уривање на објект во трговскиот центар „Аби Чаршија“ во Призрен.

Двајцата тогашни општински функционери ја донеле незаконитата одлука со цел да му наштетат на инвеститорот „Аби“ Д.о.о., иако тој уредно аплицирал за добивање дозвола за градба, објави судот.

Незадоволните страни имаат право на жалба пред апелациски суд.

Би можело да ве интересира

Милановиќ: Никаде не пишува дека Србија мора да го признае Косово

Патријархот Порфириј ги повика Србите на „мир со браќата Албанци“ во Косово

А1он

Лајчак од денеска во тридневна посета на Косово

Ана Ололовска

Лајчак од утре во тридневна посета на Косово

Топ чанел: Двајца млади Косовци уапсени во Италија кои планирале терористички напад во Тренто

А1он

Напад со експлозивна направа врз објект на „Електрокосмет“ во северно Косово

Ана Ололовска