Позната старлета била дел од криминалната група на Вељко Беливук

Од:

Во делот на финансиската истрага против Вељко Беливук полицијата сослушала директорка на еден весник поради сомнежите дека преку неа уапсениот криминалец перел пари. Ист сомнеж има и за една позната стралета.

Извори од истрагата објаснуваат дека Беливук и уплаќал големи суми на директорката, за овие уплати немало реално покритие што укажува на тоа дека девојката која долго време работи во медиумите ги земала криминалните пари и ги вметнувала во легалните финансиски текови.

Според овој извор постојат оперативни сознанија дека девојката имала сефови во неколку банки кои сега се под контрола на полицијата. На девојката и е претресен и станот и одземено е се што може да биде доказ во постапката.

Паралелно со ова, полицијата претресувала и станови на уште две девојки, едната од нив позната старлета која пред извесно време беше уапсена во друга држава. Таа била верена со близок соработник на Беливук, а неколку пати била снимена како влегува во „бункерот“ на стадионот на Партизан.

Во истрагата против Беливук полицијата сослушува и познати бизнисмени и сопственици на угостителски објекти за кои има сомнеж дека работеле со Беливук. Екипата на Беливук обезбедуваше бројни ресторани и ноќни клубови во Белград.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во телевизиско интервју изјави дека наскоро ќе обелоденат детали за криминалите на групата на Беливук и дека информациите ќе бидат шокантни не само за Србија туку и за Европа.

Би можело да ве интересира

Во телефоните на Беливук и Миљковиќ пронајдени инструкции како се сече човечко месо

Ана Ололовска

Славиша Кокеза поднесе оставка на чело на Фудбалската федерација на Србија, под притисок на случајот Беливук

Жарко Настоски

Шефовите на Беливук се во врвот на власта и режимот сега ги крие трагите, обвини Бошко Обрадовиќ

Жарко Настоски

Србија: Се стега обрачот околу некогаш најмоќната жена во полицијата – каква била улогата на Дијана Хркаловиќ во кланот на Беливук?

Жарко Настоски

ВИДЕО: Обезглавена, но не и растурена – навивачката група на Беливук и натаму е активна

Катерина Павлова-Николовска

Српските власти ги објавиле грозоморните слики од истрагата против Беливук за да се идентификуваат жртвите

Жарко Настоски